FORUM PESCUITUL - Pescar Hoinar prin Romania
Forumul pescarilor din Romania . Iti plac pestii , pescuitul , iesirile in natura ? Aici este locul tau de pe internet....Tehnici de pescuit , nade si momeli pentru pesti , scule de pescuit , barci pentru pescari , specii de pesti , discutii despre pescuit , aici le gasesti . Informatii despre balti , pesti rapitori, Delta Dunarii , pescuit pe Dunare , solunar, salau , crap , caras , stiuca , biban, voblere , twistere , lansete si mulinete pentru pescari, magazin de pescuit , retete , bors de peste , peste la gratar , peste la cuptor , plachie de peste....Pentru toti pescarii din Romania....FIR INTINS !
Lista Forumurilor Pe Tematici
FORUM PESCUITUL - Pescar Hoinar prin Romania | Reguli | Inregistrare | Login

POZE FORUM PESCUITUL - PESCAR HOINAR PRIN ROMANIA

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Alexandrina1 la Simpatie.ro
Femeie
22 ani
Arges
cauta Barbat
22 - 46 ani
FORUM PESCUITUL - Pescar Hoinar prin Romania / PESCUITUL ALTOR SPECII DE PESTI / Pescuitul la somn  
Autor
Mesaj Pagini: 1
pescarul
Membru de baza

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 184
De regula somnul este sedentar, nemiscandu-se prea mult in jurul locului sau de vanatoare, localnicii cunosc aceste locuri (fiind un peste teritorial, acolo unde s-a prins un somn mare, peste catva timp va veni un altul sa-i ocupe locul). Pescarilor aflati la pescuit doar pentru o zi-doua nu le ramane decat sa se ghideze dupa experienta si configuratia locului. Un copac prabusit in apa, un cotlon sapat in malul raului, o groapa din mijlocul lacului sunt tot atatea locuri preferate de somn. Ca regula generala, somnul se gaseste acolo unde are sa se ascunda, adica in preajma oricarui obstacol aflat in apa. Intr-un canal de irigatie din campie, nu mai adanc de jumatate de metru am avut surpriza sa pescuiesc doi somotei …. cu cauciucul, respectiv cand am ridicat din canal o anvelopa de masina pe care cei doi somotei o gasisera extrem de buna drept ascunzatoare. Somnul mai mare pleaca la vanatoare noaptea, si uneori se aude plescaitul pe care il face la suprafata apei cu coada. Somoteii vaneaza in carduri, chiar si in timpul zilei.
Momeala folosita la prinderea somnului este foarte diversa. Se folosesc cu succes coropisnitele, caraseii, ramele mari serpesti, broscutele, tiparii.
Coropisnita este una dintre cele mai bune momeli la pescuitul somnului. Se poate trage pe carlig, dar astfel nu va mai atrage pestele decat prin miros si partial prin vaz. Mai bine o legam de tija carligului cu ata, tinand-o astfel vie o perioada mai mare de timp si sporindu-i sansele de a fi reperata datorita miscarilor ei.
Caraseii de circa 10-15 cm ii prindem in carlig fie de buza superioara, fie de spate, avand grija sa nu le lovim coloana vertebrala. Detalii in articolul Pescuitul la rapitori cu momeli vii. Atat caraseii cat si tiparii ii prindem fie la undita, la mal, fie cu un halau (napatca).
Ramele serpesti le scoatem chiar de pe malul baltii. Sunt de culoare neagra-verzuie, aspre la pipait si foarte rezistente, de dimensiuni mari. Cea mai mare pe care am prins-o a fost de aproape 1 cm diametru si 30 cm lungime. Cel mai bine se pun in buchet pe un carlig cu tija lunga, numarul 1/0. Fiind rezistente nu vor putea fi mancate de pestii mici si vor ramane mult timp pe fundul apei in asteptarea somnului vizat. Sunt o momeala buna si pentru crapul mare, astfel ca putem avea surpriza sa prindem un astfel de peste. pq529c1593rqqm
Broscuta se prinde trecandu-i carligul printre oasele picioarelor din spate. Se pune pe fir in apropierea ei o bucatica de pluta care sa o impiedice sa se ascunda in malul de pe fund. Din 10 in 10 minute se scoate la suprafata pentru a-i permite sa respire.

Nadirea nu se practica la pescuitul somnului, poate doar de catre unii localnici care stiu precis unde isi are salasul, cu mate de gaina, resturi alimentare in descompunere.
Lanseta va fi de 3-3.50 metri pentru pescuitul de pe mal si de 2.50-3 metri la pescuitul din barca, cu o actiune de minim 50-100 de grame. Materialul din care este construita poate fi carbon dar si fibra de stica solida este buna, mai ales datorita actiunii sale telescopice.
Mulineta va fi una mare, cu o capacitate de minim 100 metri de fir de 0.40. Cel mai bine ar fi sa puneti pe ea cam 150 de metri de fir, nu putine fiind cazurile cand un somn nu a putut fi oprit desfasurand tot firul de pe mulineta. Iar cand acel somn este captura vietii, regretele de a nu fi avut fir suficient sunt tardive. Mulineta poate fi atat cu tambur fix dar si cu tambur rotativ, sau o mulineta multiplicatoare.
Nailonul va avea diametrul in functie de talia pestelui cautat, dar oricum peste 0.35 mm. Pe mulineta se vor pune 100-150 metri de fir. Struna pentru pescuitul la somn va fi metalica pentru exemplarele mari, din sarma de otel de 30-40 cm lungime. Pentru somnii mai mici de pana la 5 kg se poate folosi si o struna dintr-un nailon mai gros, de 0.60.

Carligele vor fi cu tija lunga, mari, deoarece somnul are gura mare. De obicei se folosesc numerele 2/0-1/0 pentru carasel, broasca, 1-2 pentru pescuitul cu rama.
Plumbul va fi de o greutate care sa permita lansarea monturii si tinerea acesteia (carasei, tipari) pe loc.
Se poate pescui atat cu lanseta cu pluta (fixa sau culisanta), fie cu lanseta cu plumbul pe fundul apei. Se lanseaza in apropierea locului banuit a avea somn, cu grija pentru a nu strica momeala din carlig mai ales atunci cand aceasta este un pestisor viu sau o coropisnita. Atentie de asemenea pentru a nu depasi puterea de aruncare a lansetei si a risca ruperea acesteia. Lanseta va fi supravegheata tot timpul iar atunci cand este lasata nesupravegheata (cu totii stim ca de obicei chiar in astfel de momente trage pestele) este bine sa fie legata de maner cu o sfoara legata de un copac, o piatra.
Inteparea somnului se face puternic, pentru a asigura patrunderea carligului in gura osoasa, plina de dinti. Vom astepta cateva momente, pentru a fi siguri ca momeala a fost inghitita de catre somn si abia apoi vom intepa.
Scoaterea somnului mare la mal este cea mai dificila parte a pescuitului acestuia. In primul moment acesta nu se misca, parand ca am agatat o cioata. Il putem scoate din aceasta stare ciupind usor firul lansetei si producand astfel vibratii.
In momentul imediat urmator, cand realizeaza ca ceva nu este in ordine, somnul pleaca in viteza si de obicei acesta este punctul critic. Poate sa intre in adapostul sau de sub apa, sa se indeparteze fara sa-i pese prea mult de noi sau sa rupa firul datorita unei frane prea tare stranse. Daca nici una din aceste situatii nu se intampla si reusiti sa mentineti contactul cu pestele, aveti toate sansele sa-l vedeti pe mal.
Obosirea somnului se realizeaza ritmic, aducandu-l treptat cu gura la aer, fara a-l grabi, nu rare fiind drill-urile de 30-50 de minute, in functie de talia pestelui. Dificultatea luptei cu somnul nu consta atat in zbaterea acestuia cat in greutatea sa, de care stie sa profite indoindu-se ca un arc si ramanand pe fundul apei.
Odata obosit si adus la mal sau langa barca, somnul poate fi ridicat cu minciogul (atunci cand incape), cu gafa (un instrument de intepat foarte bine ascutit si curbat ca un carlig) sau cu mana bagata in gura pestelui.

pescuitul somn regula somnul este sedentar, prea mult jurul locului sau vanatoare, localnicii cunosc

21KB


_______________________________________
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul !

[img]http://pescuitul.3xforum.ro/img/pics/pescuitul.3xforum.ro/ok_5161.jpg[/img]

pus acum 15 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
Ce zici de fir textil rezistent la 30-40 kg și mulinetă cu tambur mare de 60-70  și undită din fibra de 1.80 cu acțiune peste 350? sau fir mono de 0,8 -1,0 mm?

Modificat de hoinar batran (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
Rockyonutz
MEMBRU DE ONOARE

Din: Galati
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2628
Acest echipament ar fi potrivit pt pescuitul din barca...mai bun este firul textil pe mulineta...iar daca nu sunt agatatori in zona poti sa pui la fel si la carlig...dar pt pescuitul de pe mal 1.80 e cam prea scurta...

_______________________________________
,,Nu fac nimic remarcabil, dar ceea ce fac este esenţial.''

                                                          Ernesto Che Guevara


pus acum 14 ani
   
azazel
Veteran

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1576
bre , parerea mea , am si 1.80 de fibra plina , am si alte dimensiuni , pana la ............3.60 de carbon , pt. crap, dar..................... cu 2.10 ma descurc cel mai bine din barca , iar de pe mal , un 2.7 sau 3 este suficient , nu se stie ce loc stramt ai , nu poti sa arunci , nu poti sa ............. ca de te duci dupa butuc doar , nu dai pe intinsura

si legat de fir.................. anu asta am pus textil pe mulinete sa


_______________________________________
Domnule, de ce pescuiesti cu mucuri de tigara?
- Ca vreau sa prind un peste afumat!

pus acum 14 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
Cel mai interesant e ca toți avem dreptate........sculele de pescuit trebuie sa diferă īn funcție de locul unde pescuim după somn......cred.......

pus acum 14 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114

hoinar batran a scris:

si undită din fibra de 1.80 cu actiune peste 350?



Asta o fi buna la somn?


pus acum 14 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114

Indian Larry a scris:


Asta o fi buna la somn?


pescuitul somn indian larry scris:asta buna somn? MEMBRU DE ONOARE

23KB


pus acum 14 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261

Indian Larry a scris:


Indian Larry a scris:


Asta o fi buna la somn?





Sigur !!! e f.f.bun !

Modificat de hoinar batran (acum 14 ani)


pus acum 14 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
De obicei e bine sa folosim undite, ce alții folosesc īn bărci pe mare......e vorba totuși de un peste care cīntărește mult...chiar foarte mult......cu o undita puternică putem prinde peste mai mic dar invers e mai greu .....poate imposibil....

pus acum 14 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Din multitudinea de metode si monturi existente pentru somn , care credeti ca ar fi cea mai eficienta ?

pus acum 13 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
In aceasta perioada cel mai bun e montura:  Pluta mare+rotativa stupek elicopter + plumb fix.......fir textil cu rezistenta de 35+ kg.....si pestisor viu

pescuitul somn aceasta perioada cel mai bun pluta stupek elicopter plumb textil rezistenta 35+ PUF ACTIV

16.5KB


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114

hoinar batran a scris:

In aceasta perioada



Numai in aceasta perioada?


pus acum 13 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
o recomand pentru aceasta perioada.....

Modificat de hoinar batran (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056

hoinar batran a scris:

o recomand pentru aceasta perioada.....


Pe ce locatii ati avut rezultate la somn cu o astfel de montura? La ce adancime (sau la ce distanta de fundul apei) trebuie sa evolueze pestisorul-momeala? De ce in aceasta perioada? Si de ce fir textil?


pus acum 13 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
Pe Mureş şi Someş pescuiesc de obicei după somn,cea mai mare captură a mea a fost de 57.3 kg....... rotativa se reglează īn asa fel īncāt peştişorul să nu atingă fundul apei
Trebuie fir textil pentru că are cea mai mare rezistentă......somnul cānd observă că nu poate scăpa, īncepe să se rotească īn jurul axului său longitudinal,asemănător crocodilului....după care făcānd mişcări bruşte rupe firul....dacă poate......

Modificat de hoinar batran (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
rocky
Membru de baza

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 98

Paharnicul a scris:


Indian Larry a scris:


Asta o fi buna la somn?



Salutare. Ce lanseta-i cea din poza? Multam!


_______________________________________
Bafta Costel!!!!!!

pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Salut. Este un Silstar pentru pescuit marin.

pus acum 13 ani
   
rocky
Membru de baza

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 98

Paharnicul a scris:

Salut. Este un Silstar pentru pescuit marin.


Oki.Danke!


_______________________________________
Bafta Costel!!!!!!

pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Aveti idee unde mai gasesc feromoni pentru somn ? Am cautat la mine in oras si nu am gasit nicaieri...

pus acum 13 ani
   
Rockyonutz
MEMBRU DE ONOARE

Din: Galati
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2628
La mine sunt o gramada de spay-uri...


_______________________________________
,,Nu fac nimic remarcabil, dar ceea ce fac este esenţial.''

                                                          Ernesto Che Guevara


pus acum 13 ani
   
Rockyonutz
MEMBRU DE ONOARE

Din: Galati
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2628
Poti sa le comanzi de pe net...daca in oras nu se mai gasesc.

_______________________________________
,,Nu fac nimic remarcabil, dar ceea ce fac este esenţial.''

                                                          Ernesto Che Guevara


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
N-am specificat , scuze. Eu vreau lichid, nu spray. Fata de spray , lichidul este mai bun ca il poti injecta si rezista mult mai bine.

pus acum 13 ani
   
Rockyonutz
MEMBRU DE ONOARE

Din: Galati
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2628
Pai in linkul de mai sus sticluta aceea are dop, deci nu are pulverizator, e exact ceea ce cauti tu...

_______________________________________
,,Nu fac nimic remarcabil, dar ceea ce fac este esenţial.''

                                                          Ernesto Che Guevara


pus acum 13 ani
   
@didelpro
MEMBRU DE ONOARE

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 875
Larry...totul este..."loby"+reclama.Noi mergem(mai ales acum cind EA este cit:"cassa scinteii"intr un loc unde face servici..... el).Injectat,cu spray...cu "merdenele"....vax albina
(basca ca am dat si in DELTA),texte nene...nu zic ca in "maciu-piciu"nu face "servici"aici...nexam...doar ca mirosi..."naspa",,,,atit!...cele bune....
ps...iti dau pe mp...injectabil...pentru el.....


_______________________________________
Sa ,, aiva ,, ochiu cat maslina !

pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Nu , in sticluta de mai sus este crema , nu lichid. Candva am avut un bidonas cat ala de esenta de rom , si era lichid. Nu mai retin marca....dar era cea mai nenorocita metoda de sinucidere! Crema asta nu o poti injecta , sau ma rog....nu o poti introduce in seringa.

pus acum 13 ani
   
Rockyonutz
MEMBRU DE ONOARE

Din: Galati
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2628
Uite alt link, aici sunt si solutii lichide...


_______________________________________
,,Nu fac nimic remarcabil, dar ceea ce fac este esenţial.''

                                                          Ernesto Che Guevara


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114

@didelpro a scris:

Larry...totul este..."loby"+reclama..



Didele , poate ai dreptate. Eu am folosit nenorocirea aia in combinatie cu lipitoarea pe Sf.Gheorghe. Am avut pana in 5kg....dar numai cu imputiciunea. Daca ma ducea capul sa incerc si fara , poate vedeam diferenta , deci nu ma pronunt.
Iar daca as putea pune mana pe broasca , crede-ma ca nu mi-ar mai trebui nimic pe lumea asta! Ce vrei....femeie pierduta , ca sa te citez.


pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056
Boili-uri pentru somn a incercat cineva? Eu pana acu' vreo doua saptamani nici nu stiam ca exista... Cereau niste pescari la magazin, dar se terminasera. Cica ar fi prins  Eu sunt mai "conservator" cu momelile si nu prea m-as da in vant dupa asa ceva...Pana nu vad eu ca misca vietatea in carlig, parca n-am incredere sa dau dupa somn. De-aia intreb....

pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Da. Dintr-o intamplare prosteasca , am adus la mal toate moacele posibile din balta. Am nadit cu pastura , crezand ca vine crapul. Culmea , am scos moace una dupa alta , cea mai mare de 1kg. Din aceeasi reteta am facut bile , de diferite dimensiuni , cea mai mare cat o minge de ping-pong. Pe aceeasi balta , aceleasi rezultate ...moace. Din putina experienta pe care o am la somn , am ajuns la o concluzie. Cel pana in 7-8kg se hraneste cu ce-i pica la nas. Trecut de aceasta greutate , selecteaza hrana , preferand'o mai mult pe cea vie.
La Dabuleni iti aduc pastura sa-ti faci bile daca vrei, am si acum in congelator.

Modificat de Indian Larry (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056
Pai...sa aduci! Chiar sunt curios

pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Pentru tine toata.   Apropo , locuri bune de somn sunt in zona aia unde mergem? De data asta vreau sa incerc direct la macrou.

pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056
Locuri ar fi, acu' nush daca e Renelu' prezent...poate ne spune Bologan

pus acum 13 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261

Drignei a scris:

Locuri ar fi, acu' nush daca e Renelu' prezent...poate ne spune Bologan



Nu uitaţi că somnul e un peste răpitor care de obicei mănāncă noaptea şi se descurcă foarte bine şi īn apa tulbure....Dacă pescuiţi noaptea.....trebuie să vă iluminaţi zona īn care sunteţi deci ăştia cu renel-ul o să vă ocolească
Pană acum, era īnaintea depunerii de icre,perioadă īn care bărbătuşul are groapa lui....personală......pe care-l apără de toţi intruşii bărbătuşi.........femela vine şi dacă-i place locul se īmperechează........Această groapă poate fii chiar lāngă mal...deci are rost sa īncercaţi şi aici......cu montura cu plumb fix,cārlig helicopter ,pentru semnalizare plută mare  sau bambină...........pana la mijlocul lunii următoare īl regăsim īn zonele īn care a depus icrele după care se retrage şi caută locurile adānci şi foarte adānci din zonă unde stă pitit toată ziua......de aici īl putem prinde mai mult folosind cloncurile care imită vacuum-ul făcut de somn īn timpul īn care se hrăneşte.....aude că se mancă īn zonă şi hopp şi el.....să nu uitaţi că pescuitul se face īn linişte şi fără muzică şi altele.....īn cazul somnului e foarte important !

Modificat de hoinar batran (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056

hoinar batran a scris:

cloncurile care imită vacuum-ul făcut de somn īn timpul īn care se hrăneşte.....aude că se mancă īn zonă şi hopp şi el.....


Nu m-am gandit niciodata ca asta imita cloncul...


pus acum 13 ani
   
Modigliani
Moderator

Din: Atlantida
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 8751
Da . Si pe mine m-a surprins acelasi lucru . Stiam despre alte explicatii ale atacului somnului la sunetul cloncului .

pus acum 13 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
somnul stă nemişcat şi lasă să se apropie de el peştişorul....cānd atacă, el produce un vacuum mare cu care absoarbe peştişorii....clonc-ul imita acest sunet....

pus acum 13 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
primăvara somnii se hrănesc şi īn grup organizat atacānd peştişorii īnconjuraţi de ei īn apa mică,la suprafaţă......au fost observaţi de multi pescari......poate de aici vine chestia că aude şi -i trebuie şi lui.....şi vine şi el după hrană spre suprafaţă......spre clonc.....

Modificat de hoinar batran (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
hoinar batran
PUF ACTIV

Din: Cluj-Napoca
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 261
īn orice caz ,puteţi prinde somn şi la 2-3 metrii de mal,īn zonă cu multă verdeaţă,maluri abrupte,cu gropi....
Dacă vă apropiaţi de o astfel de zonă,să căutaţi cu ochiul aproape de mal......zone unde ies bulbuci....aşezaţi exact īn acel loc montura cu peştişor viu.....captură sigură.....


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Cine a folosit montura de mai jos si ce rezultate a avut?

pescuitul somn cine folosit montura mai jos rezultate avut? MEMBRU DE ONOARE

18.6KB

Modificat de Indian Larry (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Eu incerc sa fac aceasta montura , dar fara momitorul respectiv. Deja mi-am tras o placa de polistiren langa mine.

pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
O tema pentru acasa.

Care credeti ca este cea mai eficienta metoda de a pune matele in carlig? Acum ceva vreme , am dat o "gogoasa" despre o metoda , care ce-i drept....a fost o minciuna. Am vazut ca unii au crezut-o .   (apropo , stergeti-o de pe site).
Sunt hotarat sa va impartasesc procedura corecta , dar mai intai vreau sa vad daca nu cumva , unii dintre voi o stiti deja.

Deci...?Cum se pun matele in carlig. Astept raspunsuri !

Modificat de Indian Larry (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056

Indian Larry a scris:



Deci...?Cum se pun matele in carlig. Astept raspunsuri !


N-am pescuit niciodata la asa ceva. Dar daca maine ar fi sa pescuiesc cu mate de macrou as incerca doua metode:
- la o lanseta as "matisa" matele pe carlig cu sarma subtire de cupru
- la a doua as incerca sa fac un "saculet" (de exemplu din plasa de usturoi, ca e mai rara decat ciorapul de dama)


pus acum 13 ani
   
azazel
Veteran

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1576

Indian Larry a scris:





Deci...?Cum se pun matele in carlig. Astept raspunsuri !



frate "matele" ( de obicei de pasare ) le-am facut gogoloi si le-am legat de ac ( matisat cum zice cosmin ) legate cu ce-am gasit la indemana ( guta , ata ) chiar si ficatul il leg cateodata sau scoica , dar gogoloiul sa fie mare 


_______________________________________
Domnule, de ce pescuiesti cu mucuri de tigara?
- Ca vreau sa prind un peste afumat!

pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Nu-s inele sa le matisezi.   Legat , ata , sarma, alea alea...sunteti pe aproape. Plus ca matele de macrou sunt mai "finute" decat cele de pasarica.

Modificat de Indian Larry (acum 13 ani)


pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056

Indian Larry a scris:

Nu-s inele sa le matisezi.   Legat , ata , sarma, alea alea...sunteti pe aproape.


Daca te referi la elastic...n-o s-o fac


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Nu. Gandeste-te la ata mai bine.

pus acum 13 ani
   
Modigliani
Moderator

Din: Atlantida
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 8751
Treci , cumva , o ata prin mate si apoi le infasori pe carlig ?

pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056

Indian Larry a scris:

Nu. Gandeste-te la ata mai bine.

Stai asa: Din oceanu' Pacific/ A iesit un peste mic.....
Gata! Am gasit! Dau la rama!


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114

Modigliani a scris:

Treci , cumva , o ata prin mate si apoi le infasori pe carlig ?



Ma , dar numai voi sunteti pe forumul asta ? Hai , incercati in continuare.

Iti zic atat: "fierbinte".


pus acum 13 ani
   
Drignei
Veteran

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3056

Indian Larry a scris:

Hai , incercati in continuare.


Ma, tu esti nebun? Singura varianta care mi-a mai ramas: infasori o ata pe mate (intr-un fel anume) ca sa le grupezi si sa nu se destrame si le bagi in carlig, in puii mei, ca deja ma enervezi  


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Cosmin , cel mai aproape a fost Pictoru' , dar nu a dat un raspuns corect 100% .

Hai , fierbeti la foc mic.    


pus acum 13 ani
   
azazel
Veteran

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1576
se leaga frate cu fir textil

_______________________________________
Domnule, de ce pescuiesti cu mucuri de tigara?
- Ca vreau sa prind un peste afumat!

pus acum 13 ani
   
azazel
Veteran

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1576
ma voi ati luat-o razna , sa fiu al dreacu daca le mai leg de acum incolo , bag o bucata de ficat in ac si fac un mare guguloi cu matele peste el , leg matele cu noddddddddddddd direct de ac , le fac la noduri de nu mai cad nici supte de acolo

_______________________________________
Domnule, de ce pescuiesti cu mucuri de tigara?
- Ca vreau sa prind un peste afumat!

pus acum 13 ani
   
Modigliani
Moderator

Din: Atlantida
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 8751
Deci :

Daca nu bagi o ata pe mate inseamna ca o rasucesti in jurul acestora . Cam ca impletitura unei funii .

Indiene , daca nici asta nu-i valabila ...... nu ma mai intereseaza . Eu p-asta o pun in practica . PUNCT !


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114

Modigliani a scris:

Treci , cumva , o ata prin mate si apoi le infasori pe carlig ?



Modigliani a scris:

Deci :

Daca nu bagi o ata pe mate inseamna ca o rasucesti in jurul acestora . Cam ca impletitura unei funii .



Cand ai zis prima oara , ai inceput bine , insa nu 100% corect.   Ti-am si spus..."fierbinte" , adica foarte aproape.


Asa este , bagi o ata prin interiorul matelor .

Mai intai , confectionezi dintr-o bucata de sarma , un ac , sau un fel de ac , de urechea caruia prinzi un capat de ata si apoi introduci acul prin interiorul matelor , astfel incat , la final sa iti iasa un carnat. Lungimea nu conteaza mult , dar sa fie de cel putin 20cm.
In ritmul asta , faci mai multi "carnati" , depinde de cate mate ai.La fiecare "carnat" , faci nod la ata.

Urmatoarea etapa o exemplific cu ajutorul unor poze , in care siretul tine rolul carnatului de mate.


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114

Indian Larry a scris:


la final sa iti iasa un carnat



Cam asa arata carnatul de mate.

pescuitul somn indian larry scris: final iti iasa carnatcam asa arata carnatul mate. MEMBRU DE ONOARE

28.5KB


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Se ia matul intr-o mana .

pescuitul somn matul intr-o mana MEMBRU DE ONOARE

18.7KB


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Se incolaceste tot .

pescuitul somn tot MEMBRU DE ONOARE

22.4KB


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Dupa ce s-a incolacit tot , se leaga cu o ata -vezi in imaginea de mai jos , firul negru.

pescuitul somn dupa s-a incolacit tot leaga ata -vezi imaginea mai jos firul negru. MEMBRU DE ONOARE

25.8KB


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
La final , trebuie sa avem minim 4-5 astfel de carnati. Toate se leaga separat de tija carligului , aproape de ochet , astfel incat , carligul sa ramana liber intre mate.

pescuitul somn final trebuie avem minim 4-5 astfel carnati. toate leaga separat tija carligului MEMBRU DE ONOARE

28.7KB


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Nu pot face tot buchetul , deoarece ar insemna sa scot toate sireturile de la toti pantofii , dar sper ca ati inteles ideea principala.
Partea cea mai grea pentru noi , acum vine !

Dupa ce am terminat de incolacit matele , se pun intr-o galetusa/bidon/cutie , se toarna putina apa si se adauga faina de sange . Se inchid ermetic si se tin la soare minim o zi. Nu toti stau bine cu stomacul , atentie!
Apoi se leaga de carlig si fir intins!


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Aceeasi treaba se poate face si cu matele de pasare , acestea din urma fiind mai usor de procurat si mult mai rezistente.

Atentie insa , aceasta metoda se adapteaza in functie de stilul si de locul de pescuit. De exemplu , daca se pescuieste de pe mal , pe o balta fara curenti , trebuie sa folosim saculet solubil, in care introducem carligul cu mate , altfel , riscam sa distrugem buchetul si prezentarea pe fundul apei va fi pe masura...
La pescuitul din barca , se foloseste fara.


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
O alta metoda care a dat rezultate , este folosirea saculetilor cu ochiuri mici , in care se pun matele fara a mai fi legate . Acestea se ataseaza de tija carligului sau se introduce tija prin mijlocul saculetului de jos in sus , cu varful scos in exterior.

Cu prima ocazie cand dau ochii cu Dunarea , o sa folosesc aceste metode si vin cu poze mai clare.


pus acum 13 ani
   
azazel
Veteran

Din: bucuresti
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 1576
indiene , sa nu uitam sa umplem matele cu una alta , poate ies carnati........... 

ps: neaparat la viitoare iesire o sa iau masina de tocat pe garla


_______________________________________
Domnule, de ce pescuiesti cu mucuri de tigara?
- Ca vreau sa prind un peste afumat!

pus acum 13 ani
   
adler
Veteran

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 254
indiene,cu metodele descrise ai avut rezultate personal??nu din auzite
    si unde anume??
stima  


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
Indian Larry
MEMBRU DE ONOARE

Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 2114
Cu mate de macrou am pescuit de cateva ori (greu de procurat , sunt foarte "finute" , plus ca ti le rade somoteiul de nu te vezi ) . Rezultate da , cel mai mare fiind de 4 ,5kg. Cu mate de gaina am pescuit mai mult , desi sunt scarboase(cel putin pentru mine) , am avut rezultate frumusele , zic eu , cantarul ridicandu-se la 12kg . Pe vremea aia , inca nu aveam calculator si acces la internet , le invatam de la alti pescari , direct de la locul faptei.

Ca locatie , in zona Partizani , Sf. Gheorghe si canalele adiacente bratului Sulina. Astea au fost singurele locuri unde am pescuit cu asa ceva . De exemplu , cineva mi-a spus ca in alte zone , cum ar fi Giurgiu , nu pune gura . L-am crezut , normal , bate locurile de zeci de ani , dar vreau sa incerc si acolo.


Am scris si mai sus , la urmatoarea iesire pe Dunare , folosesc ambele metode . Vin cu poze , explicatii si poate niste capturi mai rasarite . 


pus acum 13 ani
   
adler
Veteran

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 254

Indian Larry a scris:


Am scris si mai sus , la urmatoarea iesire pe Dunare , folosesc ambele metode . Vin cu poze , explicatii si poate niste capturi mai rasarite . 

salut indiene!!  
ai ramas dator cu raspunsul al intrebarea mea.
stima


_______________________________________


pus acum 13 ani
   
maryo
Membru

Inregistrat: acum 8 ani
Postari: 1
Salutare !

Este prima mea postare pe acest forum

Anul asta a fost pentru prima data cand am pescuit la somn - am intepat un singur peste pe care am reusit sa il si scot - m-am imbolnavit - nu are nimic de-a face cu pescuitul la crap !
Postez mai jos si o poza cu animalul -nu l-am cantarit ( acum mi-am cumparat si cantar )
Aveti idee de balti cu somn in ele ?
Perioada maxima cand mananca?
Multumesc

pescuitul somn salutare !este prima mea postare acest forum anul asta fost pentru prima data cand

31.8KB


pus acum 8 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la